Kino Kometa

kino kometa

Opowieść o Kinie Kometa w Suchowoli należy zacząć od Straży Pożarnej, a właściwie Ogniowej – założonej w 1921 r. Jednostka na początku stacjonowała w drewnianym budynku zwanym Kirchą (pozostałość porozbiorowa), który znajdował się przy obecnej ulicy Świętokrzyskiej, tuż przy kościele.

W 1929 roku Straż Ogniowa w Suchowoli przyjęła nazwę Straży Pożarnej. W 1931 oddano do użytku nową remizę strażacką przy ul. Rynek (obecnie Plac Kościuszki):

W tej właśnie remizie zorganizowano pierwsze kino w Suchowoli, co można zauważyć na poniższym zdjęciu (szyld nad drzwiami):

Remiza służyła strażakom przez kolejne kilka dekad. W latach 70 powołano Komitet Budowy Domu Strażaka. Dzięki aktywności członków straży i Polskiego Zakładu Ubezpieczeń budynek został wybudowany w stanie surowym. Budowę wspomogły Wojewódzki Zarząd Kin oraz Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego Białystok – pod warunkiem, że wewnątrz zostanie wyznaczona sala kinowa. Kino Kometa oddano do użytku 27 kwietnia 1975 r. 

Na podstawie Rejestru Przyjęcia i Zdania Kopii Filmowych Kina Kometa możemy stwierdzić, że w kwietniu 1976 roku wyświetlono tam takie filmy jak: „Dekada strachu”, „Michał Strogow – Kurier Carski” czy „Szpieg Szoguna”. Źródło to potwierdza, że kino działało z różną częstotliwością wyświetlania filmów w okresie 27 IV 1976 – 3 XII 2002. Jednymi z ostatnich wyświetlonych filmów były: „Władca Pierścieni, cz. 3”, „Chopin – pragnienie miłości” czy „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. 

Kino było też miejscem występów dzieci i młodzieży z suchowolskich szkół:

(Trwają pracę nad ukończeniem historii Kina Kometa)

W sierpniu 2022 rozpoczęto remont wnętrza kina. Część zewnętrzna została odnowiona w roku poprzednim. Aby zachować dla przyszłych pokoleń wygląd Kina Kometa tuż przed remontem przeprowadziliśmy foto dokumentację. Fot. Kinga Trochim:

Źródła:

„100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchowoli”, Gudel K., Suchowola 2021

Źródła fotograficzne:

photos.yadvashem.org 

zbioryspoleczne.pl

Monografia powiatu Sokólskiego – Walerian Bujnowski

Kronika Gminy Suchowola

Autor: DG/CTK

GOKSiT

Najważniejsze wydarzenia GOKSIT

wspierają nas

Skip to content