Przydrożne kapliczki

Przydrożne Kapliczki

Trwają prace nad umieszczeniem wszystkich kapliczek gminy Suchowola na poniższej mapie:

Projekt „Szlakiem przydrożnych kapliczek” rozpoczął się w 2019 r., kiedy Centrum Trzech Kultur otrzymało dofinansowanie z programu 'Etnopolska’ (Narodowe Centrum Kultury). Wówczas zaczęła się pierwsza w historii inwentaryzacja wszystkich przydrożnych kapliczek w gminie Suchowola. Każda otrzymała swoją kartę, w której zebrano dostępne informacje takie jak: rok budowy, konstrukcja, dotychczasowe remontów, odbywające się nabożeństwa itd. 10 wybranych kapliczek zostało stało się bohaterami „wędrującej wystawy”: 11 wydruków 1x1m podróżowało po gminie przez kilka miesięcy – były wywieszane na płotach. 

Wystawa nabrała rozpędu: Centrum im. Ludwika Zamenhofa stworzyło drugą część wystawy przedstawiającą wiejskie krzyże Białegostoku. Wszystkie zdjęcia pojawiły się w kilku lokalizacjach stolicy Podlasia w 2021r.

Aby uzupełnić oraz zbliżyć projekt odbiorcy wydano również broszurę oraz nagrano film z gościnnym udziałem dr Artura Gawła dyrektora Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Białymstoku:

Projekt trwa nadal. Centrum Trzech Kultur odrestaurowało kilka wiszących kapliczek z Dubasiewszczyzny. Do Centrum właśnie docierają kolejne, nowe informacje na temat kapliczek, archiwalne zdjęcia i inne. Okazało się też, że mimo zinwentaryzowania 130 z nich, nie są to wszystkie…

Centrum Trzech Kultur

Najważniejsze wydarzenia GOKSIT

Skip to content