Atrakcje turystyczne

co robić w wolnym czasie:

Audioprzewodnik

Audioprzewodnik – 20 minutowy spacer po Suchowoli w towarzystwie miłego głosu lektora opowiadającego o historii miasteczka. Audioprzewodnik bezpłatnie udostępnia Punkt Informacji Turystycznej:

All about alpaca

All about alpaca: Przyjeżdżając tutaj można liczyć na mocny uścisk dłoni i przywitanie przez właścicieli szczerze kochających swoje zwierzęta oraz mających ogromną wiedzę na ich temat, którą bardzo chętnie się z wami podzielą.  Spędzicie tu niesamowite chwile. Nie zabraknie przytulania, głaskania i karmienia zwierząt marchewką w ich własnej zagrodzie. Możecie umówić się na spacer, sesję zdjęciową lub kupić kołdrę albo mydło z wełny alpaki. Ciekawym doświadczeniem będzie też wspólny spacer z tymi egzotycznymi zwierzątkami.

 Alpaki są cudownymi towarzyszami zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Ciepło alpaczego ciała i ich miarowy, spokojny oddech dają poczucie bezpieczeństwa i ukojenia, a ich mięciutka wełna, to solidna dawka endorfin.

Zanim jednak wyruszycie w drogę, nie zapomnijcie umówić się na spotkanie.

Nowe Stojło, 16-150 Suchowola

tel: 604 522 304

zalew w karpowiczach

Dmuchany Park Wodny na Zalewie w Karpowiczach.

 Zalew w    Karpowiczach podczas wakacji 2022 okazał się jedną z największych turystycznych atrakcji nie tylko w gminie Suchowola ale również w całym województwie podlaskim. Na zalew tłumnie przybywali nie tylko okoliczni mieszkańcy, a także turyści z całej Polski. Wszystko to dzięki zainstalowaniu gigantycznego, wodnego parku rozrywki. W strefie zabaw znaleźć można tor przeszkód ze zjeżdżalniami, trampolinami oraz innymi trudnościami do pokonania. Teren Parku jest strzeżony, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwają ratownicy. Korzystanie z wodnego miasteczka jest darmowe, a jedyny wymóg to ukończony 7 rok życia. Koszt inwestycji wyniósł około 170 tys. zł. Gmina Suchowola na ten cel pozyskała ok. 110 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.    Umowa została podpisana w ramach konkursu LGD Fundusz Biebrzański. Z wodnego miasteczka korzystać można było od 25 czerwca do 21 sierpnia 2022r. Natomiast kolejne otwarcie obiektu nastąpi już w kolejnym sezonie letnim 2023r.

Geograficzny środek europy

Geograficzny środek Europy.

Centrum Europy wyznaczył w 1775 roku Szymon Antoni Sobiekrajski, nadworny astronom Stanisława Augusta Poniatowskiego. Połączył na mapie liniami prostymi najbardziej odległe punkty Europy: przylądek św. Wincentego w Portugalii z symbolicznym słupem oznaczającym granicę z Azją na Uralu oraz przylądek Matapan na Peloponezie w Grecji z cyplem na końcu fiordu Porsangen w Norwegii. Wytyczone przez niego linie przecięły się w Suchowoli.

Dziś w  Parku Miejskim w Suchowoli zobaczymy pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, głaz z herbem miasta oraz wielojęzyczną tablicę symbolizującą środek Europy. Obok ujrzymy fontannę oraz łuk z Krzyżem Papieskim-  fragment ołtarza wybudowanego z okazji pobytu Jana Pawła II w Białymstoku w 1991 r.

Biebrzański park narodowy

Biebrzański Park Narodowy.

 Biebrzański Park Narodowy zajmuje znaczną część obszaru Gminy Suchowola. Jest to największy i najdłuższy Park Narodowy w Polsce i jeden z większych w Europie, w którym spotkać można unikalne na skalę światową gatunki ptaków, ssaków i roślin.

Co można zobaczyć w BPN w poszczególne pory roku:

·        Latem – świetny okres na spływ Biebrzą. Bagna i rozlewiska są zdecydowanie mniej obszerne, przez co da się wejść w pewne miejsca, które w pozostałych porach roku są niedostępne.

·        Jesienią – piękny okres żółtych, pomarańczowych i czerwonych kolorów oraz jedyny moment w roku kiedy można obserwować godowe turnieje jeleni.

·        Zimą – najlepszy moment żeby spotkać łosia. Drzewa zrzucają liście przez co lasy są o wiele bardziej przejrzyste, a tym samym o wiele łatwiej będzie wypatrzyć króla Biebrzy.

·        Wiosną – definitywnie najpiękniejszy czas, kiedy to następuje dosłownie erupcja życia i kolorów. Okres w którym Biebrza wylewa najsilniej, ptactwo i zwierzyna otwierają oczy, a park budzi się do życia. Warto jednak wiedzieć, że z powodu roztopów i obszernych rozlewisk Biebrzy, w tym okresie wiele szlaków będzie zamkniętych.

 Na terenie Gminy Suchowola w granicach Parku znajduje się obszar 3132 ha łąk nad środkową Biebrzą.

izba pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Izba Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli.

 Izba Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, pochodzącego z Okopów w parafii Suchowola, a zamordowanego przez funkcjonariuszy SB w 1984 r., istnieje przy parafii Suchowola od 1986 r. Do tego miejsca bez przerwy ciągną rzesze pielgrzymów z całego kraju i zza granicy.

W zbiorach znajdują się pamiątki po kapłanie, m.in. jego portrety, zdjęcia oraz legitymacja szkolna. Eksponowany jest również stół z prosektorium w Białymstoku, na którym dokonano sekcji zwłok zamordowanego. Zwiedzanie izby jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu z proboszczem parafii.

Tatarskie centrum kultury islamu

Tatarskie Centrum Kultury.

 W Centrum znajduje się sala modlitwy, która służy społeczności muzułmańskiej mieszkającej w Suchowoli i na Podlasiu, na piętrze zaś są dwie sale wystawowe oraz sala konferencyjna.

 Obecnie zwiedzający mogą obejrzeć trzy wystawy: obrazy ukazujące meczety na ziemiach Polski, Litwy i Białorusi pędzla Elwiry Sobolewskiej-Waliszewskiej; wystawę „Tradycje i współczesność Tatarów – polskich muzułmanów”, a także obrazy – kaligrafie. Polecamy również galerię zdjęć tatarskich rodzin mieszkających w Suchowoli,

Centrum jest czynne dla zwiedzających od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-17.00

Cmentarz żydowski

Cmentarz Żydowski.

 Cmentarz żydowski w Suchowoli jest położony około 1,3 km na północ od Rynku, za skrzyżowaniem dróg do Augustowa i Pokośna, po wschodniej stronie ul. Augustowskiej. Cmentarz zajmuje działkę o numerze geodezyjnym 01109 4.0044.1501, w kształcie zbliżonym do prostokąta, o przybliżonych wymiarach 92 x 220 m.

 Według informacji zamieszczonej na stronie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, cmentarz został założony w XIX wieku. Na podstawie zachowanego materiału ikonograficznego wiadomo, że przed 1939 r. cmentarz był otoczony kamiennym murem, jego teren był porośnięty drzewami. Na cmentarzu znajdował się także drewniany budynek, pełniący funkcję domu przedpogrzebowego.

 Obiekt uległ daleko posuniętej dewastacji. Rozebrano ogrodzenie i wywieziono niemal wszystkie nagrobki. Obecnie w obrębie cmentarza można odnaleźć pojedyncze relikty zniszczonych nagrobków, m. in. relikt betonowej obudowy tablicy inskrypcyjnej. Teren jest porośnięty dziką roślinnością.

 Na skraju cmentarza, od strony ul. Augustowskiej znajduje się współczesny, zwieńczony krzyżem pomnik z napisem: „Miejsce uświęcone krwią bestialsko pomordowanych przez bolszewików 9 VIII 1920 r. Mietko Fabian, Naumowicz Władysław, Rudakowski Piotr, Zaniewski Feliks, Zimnoch Franciszek. Zginęli za Polskę. Pamiętamy”.

Kilkanaście metrów dalej, na mocy porozumienia zawartego pomiędzy  Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Urzędem Miasta w Suchowoli, w 2011 r. ustawiono kamienną tablicę z napisem: „Cmentarz żydowski w Suchowoli, założony w XVII w. Zniszczony przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej. Odrestaurowany w 2010 r. Przechodniu, uszanuj miejsce pamięci zmarłych. TNCBH”.

W lipcu 2020 r. z inicjatywy Centrum Trzech Kultur na cmentarzu urządzono lapidarium, w którym umieszczono odnalezione w ostatnich latach fragmenty macew.

 Cmentarz jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Bieżące prace porządkowe są wykonywane przez Centrum Trzech Kultur i Urząd Gminy Suchowola.

Najważniejsze wydarzenia GOKSIT

wspierają nas

Skip to content