W ogrodzie życia

▶️ W niedzielę 16 kwietnia 2023 r. o godz. 13.00 w Centrum Trzech Kultur w Suchowoli Zespół Regionalny „Lipsk” przedstawi widowisko obrzędowe „Wałakonniki”, które obrazuje zwyczaje wielkanocne naszego regionu.
▶️ W trakcie spektaklu chałupę wiejską odwiedzają kolędnicy wiosenni związani ze świętem Wielkanocy, nazywani „wałakonnikami”. Byli to młodzi mężczyźni, tzw. kawalerka między 18 a 25 rokiem życia, którzy przez cały okres Wielkiego Postu uczyli się od starszych mężczyzn pieśni wielkanocnych tzw. „kanapielek” oraz wierszyków czyli oracji wygłaszanych na cześć gospodarza, gospodyni. Czasami to były życzenia dla kawalera i panienki, którzy przebywali w domu.
▶️ Zachęcamy, by wraz z nami, choć na chwilę, przenieść się w te czasy, gdy wałakonnicy chodzili od domu do domu, a dzieci otrzymywały „wałaczonną” czyli prezent wielkanocny w postaci gotowanych jajek i pisanek. 🐣
▶️W programie również wystawa „Motyw roślinny w kaligrafii arabskiej i sztuce ludowej”. Prelekcje na temat „Motywu roślinnego w trzech religiach wygłoszą:
🎤ks. Zbigniew Gwiazdowski
🎤 imam Ramil Khayrow