Wystawa tkanin dwuosnowowych

Zawsze marzyłam o tym, by z tym tkactwem wyjść do ludzi, pokazać je w centrum miasta, by zaprezentować piękno dawnych wzorów – przekonuje Krystyna Kunicka, koordynatorka projektu.

W Centrum Trzech Kultur trwają prace nad wystawą tkanin dwuosnowowych pochodzących z gminy Suchowola. Ekspozycja na której zobaczycie niemal 80 tkanin będzie jedną z 4 przygotowywanych w innych miejscowościach w ramach projektu Podlaskie sploty – III Festiwal Tkactwa (dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Pomysłodawczynią i koordynatorem projektu jest Krystyna Kunicka, która od wielu lat zajmuje się ratowaniem tkactwa ludowego. Organizatorem zaś jest Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku.

Po wystawie wszystkie tkaniny zostaną opracowane w formie dokumentacji fotograficznej i opisu etnograficznego, który pojawi się tutaj: dwuosnowowa.pl.

W Centrum Trzech Kultur powstanie wystawy koordynuje Karolina Cymbor we współpracy z mieszkańcami gminy Suchowola, którzy udostępnili na czas wystawy tkaniny będące często rodzinnymi pamiątkami.

W ramach projektu przygotowane również zostaną tzw. spiski 10 wzorów graficznych tkanin z których tkaczki będą mogły korzystać w przyszłości.

Wystawę w Centrum Trzech Kultur będzie można odwiedzać od 21.08.2022. Wstęp bezpłatny

Fot. Joanna Krukowska

DG