Zapraszamy Was na niezwykle poruszające spotkanie promujące książkę „Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci” – zawierającą wspomnienia autorów i autorek, których historie rodzinne lub wiersze na temat Kobiet Sybiru znalazły się w albumie.
„Księga pamięci o kobietach, które przeżyły Sybir, o nieszczęsnym dzieciństwie ich synów i córek składa się z zapisanych wspomnień, wierszy, zachowanych fotografii z rodzinnych albumów. W każdym fragmencie pamiętnika lub świadectwa słychać żal utraconej młodości, poczucie wyrządzonej krzywdy i wołanie o godne zapamiętanie pojedynczego losu.”
Książka została wydana przez Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy w partnerstwie ze Stowarzyszeniem 100-lecie Kobiet, Stowarzyszeniem Szukamy Polski i Herstorycznym Białymstokiem we wrześniu 2022 roku.
Na spotkaniu będziemy gościć autorki albumu:
Bożena Bednarek – wiceprezeska Stowarzyszenia Szukamy Polski, redaktorka naczelna portalu podlaskisenior.pl, członkini 100-lecia Kobiet, wiceprzewodnicząca Białostockiej Rady Seniorów, animatorka kultury, autorka i koordynatorka wielu projektów kulturalnych, konkursów literackich m.in. Konkursu Srebro nie złoto, miłośniczka i propagatorka literatury ze szczególnym miejscem poezji, inicjatorka slamów poetyckich w Białymstoku. Ostatnio zaangażowana w organizację kawiarenek herstorycznych „Czytelnia kobiecych słów”
Dorota Ostrożańska – jedna z założycielek Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet oraz inicjatyw „My kobiety” i „Herstoryczny Białystok”. Propaguje herstorię, współorganizuje kawiarenki herstoryczne oraz współtworzy galerię kobiet zwykłych i niezwykłych w cyklu „Podlaska Księga Kobiet”. Zaangażowana w organizację debat i dyskusji na temat kobiet. Zawodowo: konsultantka i trenerka biznesu, mentorka, specjalizująca się w tematyce przywództwa, zarządzania przez motywację i budowania odporności psychicznej.
Należy do Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku i do Stowarzyszenia Autorów Polskich II Oddział w Warszawie. Trzykrotnie uczestniczyła w Międzynarodowym Zlocie Poetów z Rodowodem Polskim w Wilnie. Za działalność na rzecz kultury uhonorowana dwukrotnie przez Kapitułę SAP Nagrodą im. Bolesława Prusa. Dwukrotna stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (2019, 2023). Laureatka wielu konkursów literackich. Jej wiersze tłumaczone były na język bułgarski i esperanto. Wydała 10 zbiorów poetyckich i prozę wspomnieniową z lat wojny.
Pani Krystyna Gudel spisała wspomnienia kobiet z gminy Suchowola z wywózki na Syberię. W książce możemy przeczytać wspomnienia pani Ireny Kiejko, Eugenii Cieśluk, Haliny Kisło, Ireny Zaniewskiej. Wspomnienia te ukazały się wcześniej w wydawnictwie „Biebrzańskim Szlakiem”, a niektóre w książce „Historie pazurem wojny kreślone” autorstwa Krystyny Gudel wydanej przez Jaminski Zespół Indeksacyjny.
Podczas spotkania obejrzymy film dokumentujący zbieranie wspomnień o losach Sybiraczek oraz współpracę czterech organizacji społecznych, które realizowały projekt Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci.
Zachęcamy do lektury książki „Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci”.
Zapraszamy na poruszające i refleksyjne spotkanie promujące album „Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci” zawierający opowieści o Sybirze…
„nagle przychodzą Sowieci i rozkazują jechać w nieznane, więc kobiety pospiesznie opuszczają dom, zabierając całą rodzinę i różne przedmioty – pamiątki, jedzenie, pierzyny itp. Nie są jednak w stanie przewidzieć, jak trudny los je czeka […] „wywózki” w towarowych wagonach, siarczysty mróz, głód, ciężka praca, choroby, wszy, brak nadziei, codzienny widok śmierci. A to tylko ułamek potwornego cierpienia, jakie przeszły Sybiraczki…
1 kwietnia 2023 r. o godz. 16.00 w Centrum Trzech Kultur w Suchowoli.